استراتژی بد و خطرات آن برای کسب‌وکارها، از زبان فصل‌نامه‌ی شرکت مک‌کینزی
تاریخ : 1396/06/05

استراتژی قدرتمند همچون چیزهای باارزش دیگر، کمیاب است و ایجاد آن، نیازمند شناختن ۴ اشتباه پرتکراری است که در فرآیند آن و بسیاری از کسب‌وکارها، رخ داده است.

   استراتژی خوب هم مثل چیزهای باارزش دیگر ، نادر و کمیاب است. ایجاد و پیاده‌سازی یک استراتژی، اصلی‌ترین کار یک رهبر است، خواه مدیرعامل یکی از شرکت‌های قرار گرفته در لیست شرکت‌های موفق باشد، یا یک کارآفرین، پیشوای مذهبی یا رئیس یک دانشکده و خواه حتی یک دولت‌مرد باشد.

   این متن، از مقدمه‌ی کتاب «Good Strategy Bad Strategy» به قلم ریچارد روملت (Richard Rumelt)، پروفسور دانشگاه لوس آنجلس ایالت کالیفرنیای آمریکا بود که در آن، به دور از تمامی خرافات و تفکرات در هم و بر همی که اساس بسیاری از استراتژی‌ها را شکل داده، راهی روشن و همه فهم برای خلق و پیاده‌سازی یک استراتژی قدرتمند در جهان واقعی ارائه شده است.

   موشکافی بیشتر روملت در این مبحث، منجر به نوشته شدن مقاله‌ای در فصلنامه‌ی مک‌کینزی (McKinsey Quaterly)، شد که او در آن، چهار راه متداولی که کسب‌وکارها خود را با آن‌ها در دام یک استراتژی‌های بد می‌اندازند را، مشخص کرده و درباره‌ی آن‌ها توضیح می‌دهد.

استراتژی‌های بد قطعاً وجود دارند!

   بسیاری از استراتژی‌های سازمانی واقعاً بد هستند یا در واقع اصلاً چیزی به نام «استراتژی» نیستند و ما حاضریم برای اثباتش استدلال و برهان بیاوریم. برای آن کافیست به یاد بیاوریم که هر چند وقت یک‌بار، درباره استراتژی شرکتی می‌شنویم یا می‌خوانیم که درواقع لیستی از مسائل کلی و پیش پا افتاده است؟ با فکر کردن به این موضوع تنها بیشتر از پیش درباره‌ی آن سرافکنده می‌شویم.

   روملت، چهار نشانه‌ی متداول یک استراتژی بد را اینگونه لیست می‌کند:

 1. مقابله نکردن و طفره رفتن از مشکلات
 2. اشتباه گرفتن اهداف استراتژی برای برنامه‌ریزی
 3. انتخاب اهداف استراتژیک بد
 4. اشتباه پیاده کردن برنامه و تپق زدن

 تصمیم، بنیاد استراتژی است!

   اگر می‌خواهید همواره بازار را در اختیار داشته باشید به یک مزیت رقابتی نیاز خواهید داشت، مزیتی که منحصر به شما و ارزشمند باشد و شما آن را همواره بهتر از بقیه ارائه دهید؛ این مورد نیازمند تمرکز بر روی هدف و مصالحه برای آن است. شما نمی‌توانید تمامی خواسته‌ها و منافعتان را با تمامی تناقضات آن‌ها، یک‌جا داشته باشید و صد البته که نمی‌توانید همه را راضی کنید!

 • مزیت ناعادلانه شما چیست؟
 • در چه حوزه‌ای می‌توانید بهترین باشید؟

   اکثر اوقات، راهبرها کاملاً با خودشان درباره‌ی شدت و عمق مشکلات صادق نیستند، صلاح کار را در نظر نگرفته و سعی می‌کنند مشکلات را با الگوهایی که متناسب با مشکل آن‌ها نیست، حل کنند.

مشکلات اغلب اوقات استراتژی‌ها

 • پیش پا افتادگی: استراتژی‌هایی که چیزهای واضح را دوباره بیان می‌کنند (همچون نوآوری، حق با مشتری است و ...)، تکرار واضحات و مکررات هستند؛ بی‌فایده و پر واضح!
 • ابهام: استراتژی‌هایی که راهنما، فیلترهایی برای غربال یا تعریف درستی از کارهایی که برای انجام در نظر گرفته شدند، ارائه نمی‌دهند هم در زمره استراتژی‌های بد قرار می‌گیرند. بعد از خواندن سند همچین استراتژی‌هایی، شما هیچ اطلاعاتی نه درباره راه حل دریافت خواهید کرد نه درباره مشکل. اگر از دیگر کارمندان نیز درباره‌ی آن بپرسید، هر کدام چیزی خواهند گفت!
 • سردرگمی: با دقت بیشتر به برخی استراتژی‌ها خواهید دید که آن‌ها تنها ادغامی از ده-دوازده نوع استراتژی متفاوت و مختلف هستند. برای استفاده از آن‌ها تقریباً فرآیندی نزدیک به تصویب قانون در مجلس و سنا را خواهید داشت. ذره‌ای از هرچیزی، برابر با هیچی از همه است.

بازی برای برد

   این تیتر، نام کتابی با همین نام نوشته‌ی ای. جی. لافلی (A.G. Lafely)، مدیرعامل اسبق شرکت P&G و راجر ال. مارتین (Roger L. Martin) که درجه‌ی دکترا در رشته‌ی مدیریت از دانشگاه تورونتو دارد، است. آن‌ها در این کتاب به طور مستقیم به نحوه‌ی ایجاد یک استراتژی موفق کسب‌وکار و شرکتی اشاره می‌کنند و آن را با یک حالت داستانی بیان می‌کنند. این کتاب به شدت پیشنهاد می‌شود اما به طور کل، آن‌ها ۵ اشتباه و خطای رایج در راهبرد ناکارآمد و استراتژی را بیان کرده‌اند که در اینجا می‌خوانیم:

 • استراتژی را با بینش و چشم‌انداز اشتباه می‌گیرند.
 • استراتژی را تنها یک برنامه تعریف می‌کنند.
 • آن‌ها امکان‌پذیری استراتژی بلند مدت یا حتی گاهی کوتاه مدت را انکار می‌کنند.
 • تصور می‌کنند استراتژی تنها یک بهینه‌ساز وضعیت موجود است.
 • شیوه‌هایی که قبلاً اجرا شده‌اند را بهترین استراتژی می‌دانند.

حالا نوبت شماست!

   نمود یک استراتژی بد برای شما چیست؟ آیا استراتژی فعلی شما نیاز به تفکر بیشتر و انتخاب‌های هوشمندانه‌تر و یا بازنگری پتانسل دارد؟ برای خود مشاوری پیدا کنید و درباره‌ی آن بیشتر تفکر کنید، بیاندیشید و اگر مشکلی وجود دارد، درباره‌ی استراتژی خود تجدید نظر کنید.

پی‌نوشت: در صورت نیاز، پنجره دهم، مشاوره‌ای که نیاز دارید به شما به صورت رایگان ارائه می‌کند! تنها کافیست از طریق این صفحه با ما تماس بگیرید.

با تخلیص و تصرف از consultantsmind


آخرین اخبار