مدیریت بازاریاب های حضوری با طعم تکنولوژی
تاریخ : 1396/12/20

با به وجود آمدن سیستم های اطلاعاتی، ابزارهای مدیریتی دست خوش تغییرات گسترده ای شدند. مدیریت بازاریابان حضوری یکی از حوزه های مهمی است که با به وجود آمدن این سیستم ها پیشرفت چشمگیری داشته است. در ادامه با بررسی این تغییرات و ابزارهای جدید با ما همراه باشید


مدیریت بازاریاب های حضوری  با طعم تکنولوژی


سیستم های سنتی بازاریابی

بازاریاب ها و ویزیتور ها وظیفه ی جمع آوری نیازمندی های مشتریان بالفعل و بالقوه تولیدی ها و کسب و کارها را بر عهده دارند. بازاریاب های حضوری یا به اصلاح انگلیسی "Dirrect Marketer" فرم هایی در اختیار دارند که سفارشات مشتریان را بر روی آنها ثبت کرده و در پایان هر روز یا هر هفته در اختیار مدیران قرار می دهند تا بر اساس گزارشات آماده شده اطلاعات مشتریان بر اساس اولویت سفارشات دسته بندی شده و در نهایت محصولات یا خدمات بفروش برسند. 

در سیستم های سنتی همه ی این موارد بر روی فرم های کاغذی انجام می شده است و نیاز به حضور فیزیکی بازاریاب در محل شرکت و ارایه گزارشات بوده است . بررسی و دسته بندی این اسناد تولید شده و گزارش گیری ساعت ها و گاها روزها زمان می برد.  البته این روزها کمتر شرکتی از روش کاغذی استفاده میکند و تقریبا این روش منسوخ شده است اما اگر مدیری را میشناسید که در مجموعه خود از این روش استفاده میکند حتما ایشان را به یک متخصص حوزه ی کسب و کار ارجاع دهید تا با فواید بسیار سیستم های مجازی آشنا شود . سرعت، دقت و ماندگاری بالای اطلاعات از جمله مزایای اولیه استفاده از یک سیستم رایانه ایست.

رهاورد تکنولوژی در سیستم های بازاریابی

تکنولوژی هایی مانند موقعیت یاب از طریق ماهواره GPS که در ماژول های الکترونیکی یا دستگاه ها موبایل و تبلت تعبیه شده اند به راحتی می توانند موقعیت فعلی و مسیر طی شده و مکان های بازدید شده توسط  بازاریاب را مشخص و ثبت کنند. دستگاه های موبایل هوشمند که امروزه در اختیار همگان قرار دارند می توانند به جهت پر کردن فرم های مورد نیاز و ثبت سفارش مشتری استفاده شوند ولیست سفارشات در اولین اتصال به اینترنت جهت گزارش گیری برای مدیر ارسال شوند. همه ی این موارد می توانند در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود و  در همان لحظه که بازاریاب از مشتری خداحافظی میکند مدیر می تواند سفارشات آن مشتری را پیگیری کرده و در جهت ارسال سفارشات وی اقدام کند.

 

امکاناتی که استفاده از تکنولوژی در اختیار مدیران قرار می دهد به این صورت میتوان دسته بندی کرد :

رهگیری کامل بازاریاب بر روی نقشه به صورت آنلاین

مشخص کردن کوتاهترین مسیری که بازاریاب می تواند برای دستری به مشتریان طی کند

پر کردن فرم ها به صورت دیجیتالی در اپلیکیشن ها تخصصی برای مدیریت بازاریابها 

تهیه گزارشات آنلاین در لحظه از وضعیت مشتریان و فعالیت بازاریاب ها

کاهش زمان ذخیره اطلاعات با فرم های از پیش آماده شده و داده های انتخابی 

عدم نیاز به حضور فیزیکی در محل شرکت یا تولیدی

اطلاع از وضعیت موجودی انبارها به صورت آنلاین و لحظه ایی

افزایش رضایت مشتری از افزایش سرعت پاسخ گویی

ارسال پیام به بازاریاب  از طریق اینترنت و یا پیامک 

دریافت پیام از بازاریاب در کمترین زمان ممکن

امکان ایجاد مشتری های جدید توسط بازاریاب

امکان منطقه بندی مشتریان و بازاریابان توسط مدیر یا نماینده مدیر جهت ارایه به بازاریاب

بازار رقابتی و انتخاب های متعدد مشتریان می طلبد تا مدیران عرصه های تولید و فروش با بهره گیری از امکانات و تکنولوژی های روز قدم های موثر تری در افزایش سرعت و دقت  ارایه محصولات و خدمات و جلب هر چه بیشتر رضایت مشتریان بر دارند. سیستم های نرم افزاری موثری جهت مدیریت ناوگان های بازاریابی طراحی و پیاده سازی شده اند. مدیران با بررسی دقیقتر نیازمندی های خود و امکانات موجود در این سیستم ها می توانند از آنها استفاده کنند تا اگاهی شفافتر و جامعتری نسبت به فعالیت بازاریاب های خود داشته باشند. 
آخرین اخبار