کسب‌وکار جدید خود را با این ۲۵ ایده‌ی ناب، ایجاد و بنیان‌گذاری کنید!
تاریخ : 1396/06/23

این مقاله، ۲۵ ایده برای یک کسب‌وکار جدید گردآوری کرده که با بودجه‌ای کمتر از ۲۰ میلیون تومان می‌توانید آن‌ها را شروع کنید!

مقاله‌ای که برای شما گردآوری شده، ۲۵ ایده‌ی کم‌هزینه برای ایجاد یک کسب‌وکار نوپا را در خود جای داده است.

این ایده‌ها، با بودجه و هزینه‌ای کمتر از ۲۰ میلیون تومان قابل اجرا هستند. کسب‌وکارهای این چنین برای ده‌ها هزار نفری که با پس‌اندازی کم به دنبال ایجاد یک استارت‌آپ به عنوان حرفه‌ی دوم (یا حتی سوم) هستند مناسب است و این اجازه را می‌دهد که با ساعات کاری کم‌فشار و حتی در خانه (البته در ابتدای راه!)، به آن بپردازند.

مردمی که جزئی از سیستم کاری سنتی (۵ تا ۹ ساعت در روز) بوده و در آستانه بازنشستگی قرار دارند، به این که چه کاری را باید بعداً انجام دهند، فکر می‌کنند. خبر خوب این است که:

هزینه راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانگی در حد بودجه افرادی است که حاضر به پذیرش ریسک و سخت کار کردن هستند.

استارت‌آپ‌هایی که می‌شود با بودجه‌ای کمتر از ۱۰ میلیون تومان شروعشان کرد، به شرح زیر هستند:

۱. حسابداری

نیاز به تجربه، آموزش و یا مجوز دارد.

یک طرح کلی برای نوع کسب‌وکارتان ایجاد کنید. قبل از هر کاری، شما باید بدانید که خدماتتان، چگونه خدماتی هستند.

می‌خواهید حسابداری را برای چه نوع کسب‌وکاری انجام دهید؟

سطوح بالاتر حسابداری، بیشتر درگیر تراز کردن صفحات، درآمد و دیگر گزارش‌های مالی به صورت ماهانه فصلی و یا سالانه است؛ البته این مورد بسته به نیاز کسب‌وکارها می‌تواند درخور تغییر شود. دیگر فعالیت‌ها می‌تواند شامل حسابداری مالیاتی شود، که قسمتی دارای پتانسیل بسیار بالا برای صاحبان کسب‌وکارهایی است که تمایلی به ثبت روزانه گزارش‌ها در دفاتر خود نیستند و ترجیح می‌دهند از کمک افراد حرفه‌ای در زمینه مالیاتی بهره ببرند.

۲. تعمیر دوچرخه

درست است در بسیاری از نقاط کشور، این کسب‌وکار به نحوی فصلی است، اما در سایر فصول هم راه‌های درآمد دارد.

در طول زمستان با وجود یک انبار، می‌توانید از دوچرخه‌ها را تنظیم و تعمیر کنید و حتی فضایی برای نگهداری دوچرخه‌ها به آن‌ها اجاره بدهید. سناریوهای زیادی برای ایجاد یک تعمیرگاه دوچرخه فعال در تمام سال وجود دارد؛ به عنوان مثال، دوچرخه‌سواران جاده‌ای در طول زمستان، تگرگ و حتی شب نیز تمرین می‌کنند.

برخی از دوچرخه‌سواران جاده‌ای، پیکی و ... بر روی دوچرخه‌های خودشان به فعالیت می پردازند، اما اکثر آن‌ها دوچرخه ندارند. همین دلیل به شما این امکان را مید‌دهد که در طول سال کسب‌وکاری پویا داشته باشید و امکان اجاره‌ی دوچرخه هم فراهم کنید!

می‌شود گفت حتی اگر در روزهای تعطیل کسب‌وکار در دسترسی داشته باشید، مطمئنا مراجعه‌کننده علاقمند به دوچرخه‌سواری خواهید داشت.

۳. خدمت ارائه برنامه توسعه کسب‌وکار

قابلیت گسترش امکانات را دارد

ارائه یک طرح و برنامه کسب‌وکار (همان بیزنس پلن)، شامل تحقیقات بازاریابی، برنامه نوسعه کسب‌وکار و صورت حساب‌های مالی است.

یعنی بر پایه یک مورد (که مشتری خواهان آن است) برنامه‌ریزی‌های اصلی را انجام بدهید، سپس سایر خدمات را نیز می‌توانید به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید به مشتری‌هایتان یک فایل الکترونیکی بدهید و به آن‌ها اجازه دهید که کسب‌وکار خودشان را پیش ببرند، یا حتی می‌توانید برنامه‌های کسب‌وکار را بر روی یک فایل پیگیری کنید و سپس به آنها خدمات اضافه ای برای افزایش سرعت در هر زمان که لازم بود ارائه دهید.

داشتن نمونه‌هایی از یک برنامه کسب‌وکار ساده برای نشان دادن به مشتری‌ها سبب می‌شود که مطمئن شوید آن‌ها مشتری خود شما خواهند شد.

۴. خدمات تمیزکاری

جهت‌های زیادی برای این کسب‌وکار وجود دارد.

اگر می‌خواهید به صورت ساعتی به این کار بپردازید، می توانید بر روی مشتری هایی که دارای دفتر هستند تمرکز کنید.

بر روی کسب‌وکارهای کوچک تمرکز کنید و یا مشتریان خود را به یک یا دو بلوک تقسیم کنید.

رستوران‌ها به شدت نیاز به تمیزی دارند و می‌توانند یک منبع بزرگی از مشتریان روزانه شما باشند.

گه‌گاه ممکن است بیشتر تمایل به تمیز کردن منازل داشته باشید.

خوبی این وجود این فرصت‌ها این است که کارکنان شما می‌توانند از اقشار مختلف و با سلایق مختلف باشند و برای شما به هر نحوی سودآور باشند! حتی جالب است که کسب‌وکار شما نیازی هم به صرف مقدار زیادی از پول در زمینه تبلیغات ندارد چرا که اکثر مشتری‌های شما از طریق سایر مشتریانتان با شما آشنا شده و به سراغتان می‌آیند.

۵. تعمیر کامپیوتر

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد.

می‌توانید با مطالعاتی بر روی انواع نرم‌افزارهای اصلی سیستم که کاربران خواهان آن هستند مانند:

 • نرم‌افزارهای محتوا محور
 • نرم‌افزارهای دست‌کاری و ویرایش عکس
 • نرم‌افزارهای دست‌کاری و ویرایش ویدئو
 • نرم‌افزارهای مدیریت پست الکترونیکی
 • ابزارهای مبتنی بر اینترنت
 • نرم‌افزاهای طراحی
 • نرم‌افزارهای مرتبط با امنیت
 • و ...

همچنین بررسی تمامی اجزاء کامپیوتر یعنی:

 • مانیتور
 • کیبوردها از سیم‌دار تا بی‌سیم
 • انواع موس‌ها
 • قطعات جانبی
 • پرینتر
 • اسکنر
 • و ...

آشنایی با ISPها (ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی) موجود در بازار برای ارائه پوشش به شما، به معلمی تبدیل شوید که می‌تواند پاسخگوی نیازهای کاربران کامپیوتر شخصی، کسب‌وکارهای کوچک و یا شرکت‌های بزرگ‌تر باشید.

۶. مشاوره

امکان گسترش امکانات وجود دارد

برای مشاور بودن، شما باید دارای تخصصی در حوزه‌ای خاص باشید تا به عنوان یک مشاور به دیگران که به دنبال اطلاعاتی در زمینه‌ای خاص هستند، کمک کنید.

شاید با مدیریت چندین انبار بزرگ به همراه یک داروخانه در طول مسیر کاریتان، خواندن تمامی اطلاعات موجود درباره بازاریابی در طی چند سال برای تبدیل یک فروشگاه کوچک به یک کارخانه بزرگ کفش فروشی و حتی کسب تجربه در یک مجموعه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای باعث شود از این اطلاعات برای کمک به افرادی شبیه به خودتانکه تجربه کافی را ندارد کمک کنید و باعث شوید که اشتباهات شما را تکرار نکند!

۷. خدمات تحریریه

امکان گسترش دارد

در اینجا برخی از خدمات مرتبط با تحریریه که شما می‌توانید از خانه‌تان نیز به آنها مشغول باشید آورده شده است:

ویرایش و کپی: اینجا قسمتی است که اشتباهات دستوری، تایپی و سبکی رخ می‌دهد.

غلط‌گیری: این، قسمت پایانی یک کار است. مصحح باید مطمئن شود که تغییرات کپی و ویرایش به درستی انجام شده است و هیچگونه خطای جدیدی در روند کار ایجاد نخواهد شد.

فهرست سازی: دوره‌های مختلفی برای فهرست‌سازی وجود دارد و حتی می‌توانید از نرم‌افزارهای فهرست‌سازی نیز کمک بگیرید.

توسعه ویرایش: یک ویرایشگر بر چیزهایی که نمایشگر تصویر بزرگی مانند سازمان و محتوای مسائل است کار می‌کند و به توسعه آن‌ها می‌پردازد.

اصلاح کتاب: این یک سرویس ارائه شده برای نسخه‌های خطی می‌باشد که توسط کارشناسان نوشته شده است. آن‌ها یک نسخه دست‌نویس را به عنوان بهترین نسخه موجود ارسال می‌کنند و سپس یک کتاب قابل انتشار با استفاده از اصلاح آن باید به شکل کتاب منتشر شود.

نویسنده شبح: به عنوان یک نویسنده شبح، شما باید تحقیقاتی را انجام دهید و سپس کتابی بنویسید، اما در نهایت این کتاب به اسم شخص دیگری به عنوان نویسنده منتشر خواهد شد.

نویسنده کتاب: آیا شما دارای تخصصی در زمینه‌هایی مانند حسابداری یا دکوراسیون داخلی هستید؟ یا موارد شخصی‌تر مانند بافندگی؟ چرا در مورد آن یک کتاب نمی‌نویسید؟

نویسندگی مقالات برای مجله‌ها: قبل از این که روند دلهره‌آور چاپ یک کتاب کامل را دنبال کنید، مجله‌ها و روزنامه‌ها یک راه عالی برای منتشر شدن نوشته‌های شما هستند.

تأمین کننده محتوا برای صفحات وب: تأمین محتوا برای یک وب‌سایت، یک راه خوب برای بدست آوردن پول در ازای نوشته‌هایتان است.

۸. تعمیر وسایل الکترونیکی

امکان گسترش امکانات وجود دارد

این کسب‌وکار مشابه با تعمیر کامپیوتر است، با این تفاوت که شما باید به تعمیر انواع تجهیزات الکترونیکی علاوه بر کامپیوتر بپردازید. باید آماده باشید تا مشتریان تعمیری‌های خودشان را که به شکل تجهیزات شکسته و هزینه‌بر هستند را به شما ارائه دهند و حتی باید مردم را تشویق کنید که وسایل الکترونیکی قدیمی خودشان را به شما واگذار کنند تا شما بتوانید از قطعات آن‌ها استفاده کنید.

۹. برنامه‌ریزی رویدادها

قابلیت گسترش امکانات را دارد

یکی از اولین چیزهایی که شما نیاز به انجام دارید این است که مکان‌هایی که دارای پتانسیل لازم برای وقوع رویدادها برای برنامه‌های کاری شما را دارند را ببینید.

کار با مدیر بازرگانی سبب می‌شود تا شما بتوانید هر قسمتی را ببینید و متوجه شوید که چه چیزی در هر نقطه در دسترس است. با یک پایگاه‌داده شروع کنید که به شما اجازه بدهد که مکان‌های مختلف را بر اساس ویژگی‌هایشان مرتب کنید و تعدادی از مردم را در هر طرف سایت نگه دارد؛ اگر تجهیزات AV در سایت وجود دارد، شما نیاز دارید ترتیب اجاره صندلی و … را بدهید. زمانی که شما در حال آغاز کار خودتان برای برنامه‌ریزی یک رویداد برای مشتری‌ها هستید، می‌توانید پارامترهای کلیدی آن رویداد را متوجه شوید و به راحتی سه یا چهار ناحیه با توجه به معیارهای اساسیشان پیشنهاد دهید و در مهمانی‌هایشان شرکت داشته باشید و … .

۱۰. برنامه ریز مالی

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

برای شروع، شما باید از طریق فرآیند صدور گواهینامه برای خودتان یک برچسب CFP (برنامه‌ریز رسمی مالی) داشته باشید. گواهینامه شما، تخصص و اعتبار شما را نشان می‌دهد و این تمایز کمک خواهد کرد مردم شما را به عنوان برنامه‌ریز مالی خود انتخاب کنند.

۱۱. بازارهای دست دوم فروشی

قابلیت گسترش امکانات را دارد

مردم دوست دارند که آخر هفته‌های خودشان را با سرک کشیدن بین میزهایی پر از اجناسی که برای شما دیگر کاربردی ندارند سپری کنند و به دنبال چیزهای با ارزش بگردند.

ارائه این امکان به صورت آنلاین، باعث خواهد شد که مردم همیشه یه علت سادگی، به میز فروش اینترنتی شما برگردند و دوباره شما و اجناس جدید شما را ببینند. حتی نیازی نیست شما مقدار زیادی جنس داشته باشید که هر دفعه همه چیز را تغییر دهید، تنها جابجایی جای بعضی از اجناس سبب چشمگیر شدن آن‌ها می‌شود، حتی اگر آن جنس از روز اول در موجودی اجناس شما برای فروش بوده باشد.

۱۲. متخصصین واردات/صادرات

اگر تا به حال تجربه‌ای در مورد واردات/صادرات نداشته‌اید، نیاز به زمان زیادتری برای یادگیری خواهید داشت.

شما می‌توانید برای یادگیزی اصول اولیه در جلساتی که برای صادرات/واردات برگزار می‌شوند، شرکت کنید که همین سبب دریافت اولین مشتری‌های شما می‌شود.

اگر شما در سمینارهای آموزشی شرکت کنید و به خارج از ناحیه کاری خودتان فعالیتتان را گسترش دهید، می‌توانید تعداد مشتریانتان را به سرعت توسعه دهید، اما مراقب باشید که همواره در مسیر یادگیری قدم بردارید.

۱۳. طراح دکوراسیون داخلی

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

از استعدادهای خودتان برای پیمانکاران ساختمانی استفاده کنید!

مردم اغلب زمانی که خانه‌ای جدید می‌خرند، فرصت برای انتخاب تزئینات دارند. پرسشنامه‌هایی برای هر عنصر مهم و هر اتاق اصلی در خانه تعیین کنید. متوجه شوید که صاحب‌خانه چگونه از خانه استفاده می‌کند؟ آیا کودک دارند؟ حیوان خانگی چه؟ آیا خانم خانه کفش پاشنه بلند می‌پوشد؟ آیا نسبت به کفش کندن در خانه حساس است؟ چگونه از اتاق‌ها استفاده می‌شود؟ مناسب‌ترین نور روشن برای محیط چیست؟

۱۴. ساخت طلا و جواهر

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

راه‌های زیادی برای ورود به بازار طلا و جواهرات وجود دارد و مواد بسیار و مختلفی برای کار وجود دارد.

کار بر روی فلزات احتمالا نیاز به ابزارهای خاص دارد. شما باید قادر باشید که به آن‌ها حرارت دهید، دست‌کاریشان کنید و ابزار آلاتی برای برش و حکاکی بر روی آن‌ها در اختیار داشته باشید! البته مواد بسیار دیگری نیز وجود دارند که شما با کمک آن‌ها می‌توانید زیورآلات بسازید مانند شیشه، پلاستیک، مهره، پر و حتی چوب و ...

۱۵. بازاریاب محتوایی

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

اگر می‌توانید مطلبی بنویسید که مردم نسبت به اجناس شما، هیجان‌زده شوند، می‌توانید پول خوبی از این راه بدست آورید!

اگر که به شدت در این زمینه وارد هستید، نیازی به کلاس ندارید؛ در غیر این صورت، یک دوره آموزشی بروید!

دوره‌های آموزشی آنلاینی در کارگاه‌های محلی و دانشگاه‌ها وجود دارد که شما را برای نوشتن بروشور، کاتالوگ و تبلیغات بازاریابی در وب تواناتر می‌کند.

۱۶. تهیه مالیات

اکثر نام‌های معروف در زمینه آماده‌سازی فرم‌های اظهارنامه مالیاتی، پیشنهاد سمینار و آموزش‌هایی برای آماده کردن شما برای آغاز کار را می‌دهند!

شما در مورد آماده‌سازی اظهارنامه مالیاتی یاد می‌گیرید، برای آن‌ها کار می‌کنید اما برای آینده خودتان آماده نیز می‌شوید! آموزش‌های زیادی در بیرون برای این موضوع وجود دارد و اکثراً دارای پیچیدگی‌های خاص خودشان هستند؛ اکثر افراد و کسب‌وکارها مایلند که چند صد هزاری را سالانه صرف کسی کنند تا بتواند اظهارنامه منصفانه‌ای از مالیات آن‌ها آماده کند و همچنین مراقب معافیت‌های مالیاتی و یا مزایای مالیاتی آن‌ها باشد.

۱۷. تاکسیدرمی کننده

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد.

دنیای امروزه‌ی تاکسیدرمی تنها منحصر به نگهداری و حفظ نمونه‌های واقعی نیست!

تاکسیدرمی، به بازآفرینی یک جاندار با استفاده از موادی کاملا مصنوعی نیز اطلاق می شود!

مدارس تاکسیدرمی، در سراسر کشور وجود دارند که دوره‌هایی را برگزار می‌کنند که در طی چند هفته شما با آموزه‌های آن می‌توانید در سطوح مختلفی از این حرفه، متخصص شوید؛ یعنی از سطح تازه‌کار تا حرفه‌ای می‌توانید پیشرفت کنید!

مانند هر نوع کسب‌وکار دیگری، مجمع‌هایی در این مورد وجود دارد که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید در مورد آخرین تکتیک‌ها و مواد مورد استفاده در آن۷ اطلاعاتی را فرا بگیرید.

۱۸. فروشگاه کتاب‌های دست دوم

تقریباً همه افراد در خانه‌هایشان جعبه کتاب‌هایی وجود دارد که نیازی به آن‌ها ندارند، چرا با آن‌ها یک کسب‌وکار ایجاد نکنیم؟

برای این که بتوانید مشتری جذب کنید، باید در دسترس باشید، فروشگاه خودتان را در ژانرهای مختلف تکمیل کنید، برخی از ویرایش‌های اولیه را برای فروش داشته باشید، کتاب‌هایی که جلد کاغذی دارند را کمتر از ۵ هزار تومان و آنهایی که دارای جلد صحافی شده هستند را نزدیک به ۱۰ هزار تومان بفروشید؛ حتی بستر تبادل کتاب را فراهم کنید. فراموش هم نکنید که نقشه‌ها، تصاویر، کارت پستال‌ها، کارت تبریک‌ها، مجلات و ... نیز می‌توانند در گوشه‌ای از فروشگاه شما برای فروش وجود داشته باشند.

۱۹. تعمیر لوازم خانگی

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

هر خانواده‌ای تعدادی لوازم بزرگ و کوچک دارند. می‌توانید برای خودتان کار کنید و یا با فروشگاه‌های بزرگ قرارداد بسته و مأمور پوشش گارانتی آن‌ها باشید! در بهترین حالت از هر دو استفاده کنید. ابتدا برنامه‌ریزی برای شروعی آرام داشته باشید، سپس اگر کار شما خوب باشد، از طریق ارجاع سایرین به خود می‌توانید مشتری‌های بیشتری نیز جذب کنید.

 • توسعه ارتباط با مشتری‌هایتان مهم‌ترین اصل است.
 • مسئولیت نصب لوازم خانگی در منازل تازه ساخته شده نیز قبول کنید.

۲۰. ناشر رایانه‌ای

می‌توانید از نرم‌افزارهای نشر رایانه‌ای برای ساختن خبرنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها و حتی موارد مرتبط با بازاریابی استفاده کنید.

شما می‌توانید که خودتان محتوا ایجاد کنید و یا اینکه به شخصی پول دهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

به طور جایگزین، می‌توانید خدمات تولید محتوای رایانه‌ای خودتان را به وسیله طراحی و ایجاد خبرنامه‌ها و کتاب‌هایی برای سایر افراد و مشتریان، تبلیغ کنید.

۲۱. پرورش گیاهان در خانه

در این کسب‌وکار باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید این گیاهان را به شکل گل و گلدان بفروشید؟ یا این که برش‌هایی از آنها را بردارید و بسته‌بندی کنید؟ و یا حتی خشک شده به فروش برسانید؟ اگر قصد دارید که آن‌ها را برای پخت‌وپز بفروشید، باید آن‌ها را در داخل کیسه‌های بسته‌بندی شده نگهداری کنید؛ همچنین می‌توانید به شکل «خودتان انتخاب کنید» نیز فعالیت کنید! با این حال، باید بدانید که گیاهان از محصولات P.Y.O بیشتر ظریف‌تر هستند.

شما باید بتوانید باغچه خود را از درگیری‌های مرتبط با برداشت گیاهان و ساییدگی و پارگی حفاظت کنید.

۲۲. خدمات جابجایی

خیلی از افرادی که اثاث‌کشی دارند، دنبال افرادی هستند تا بتوانند اشیاء سنگین را جابجا کنند.

کار شما می‌تواند در یک منطقه خاص باشد یا تحت قرارداد با یک شرکت بزرگ بوده و در طول شهر حرکت کنید و حتی از شهری به شهر دیگر برای مقاصدتان حرکت کنید. می‌توانید با تبلیغات خودتان نگاه‌ها را به سوی خودتان جلب کنید و آن‌ها را قانع کنید که کار را به شما سپرده و خودشان به چک کردن تلگرامشان بپردازند.

۲۳. عکاس

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

درآمدزایی از عکاس، راه های مختلفی دارد.

می‌توانید در یک قسمت به شدت متخصص باشید، مانند عکاسی از مراسم عروسی که به شدت شایع است.

همچنین می‌توانید به کشف موارد جدید از طریق عکاسی بپردازید مثل: پرتره از مردم و حیوانات خانگی آن‌ها، خانواده‌ها و خانه‌ها، عکاسی از تعطیلات، تولدها، مهمانی‌ها و یا برای کارت‌های پستال و …، پس در این مورد هم حوزه‌های فعالیتی شما بی شمار خواهد بود.

۲۴. فرش شویی

در این حرفه باید یاد بگیرید که چگونه با انواع پارچه‌های فرشی از مصنوعی تا فرش‌های پشمی مدارا کنید.

باید تصمیم بگیرید که آیا حاضر به تمیز کردن تابلو فرش‌های عتیقه و خانوادگی هم هستید یا که خیر؟ اگر می‌خواهید این کار را هم انجام بدهید، باید آموزش‌های تخصصی در مورد چگونگی رفتار با این فرش‌ها را نیز از راه‌های تخصصی‌تر یاد بگیرید. همچنین یاد بگیرید که چگونه باید لکه‌های سخت و بوهایی بد را از فرش حذف کنید و اینگونه خدمات شما خواستار بیشتری خواهد داشت.

۲۵. مراقبت‌های روزانه

نیاز به تجربه و آموزش و یا مجوز دارد

شاید عاشق کودکان باشید، شاید شما خودتان کودک داشته‌اید و برای همین ایده‌ای در مورد مراقبت به صورت روزانه از کودکان دارید.

نیاز به مراقبت از کودکان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، رو به افزایش است.

خیلی از مردم ترجیح می‌دهند که فرزند خود را در محیط خانه در حالی که خودشان سر کار هستند بزرگ کنند و مخالف مهد کودک‌های عمومی هستند. این چیزها به این معنی است که یک کسب‌وکار بر اساس مراقبت از کودکان در خانه‌های خودشان می‌تواند به سرعت اجرایی شده و کسب درآمد کند.

 

 

منبع: entrepreneur


آخرین اخبار